Wypoczynek i hobby

Manga – czym różni się od tradycyjnego komiksu

Manga – czym różni się od tradycyjnego komiksu
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Manga, czyli komiks rodem z dalekiej Japonii od wielu już lat bije rekordy popularności. Nie tylko w kraju, z którego pochodzi, lecz także w innych regionach naszego globu. Tłumaczone na wiele języków świata rysunkowe opowiastki mają rzeszę swoich wiernych odbiorców. Co sprawia, że są tak popularne? I czym japońskie komiksy manga różnią się od tych tworzonych na zachodzie?

Komiks z Kraju Kwitnącej Wiśni i jego cechy charakterystyczne

Od tradycyjnego, zachodniego komiksu mangę odróżnia przede wszystkim kolor. Lub raczej jego brak. Choć zdarzają się wielobarwne mangi, to jednak jej charakterystyczną cechą jest rysunek utrzymany w odcieniach czerni oraz bieli. Czasem wynika to z chęci obniżenia kosztów produkcji (pamiętajmy, że tego typu komiksy wydawane są w Japonii w bardzo dużych ilościach). Przez lata stało się to jednak cechą rozpoznawczą i stworzyło niepowtarzalny styl mangi. W połączeniu z faktem, że zarówno strony, jak i poszczególne okienka tego typu komiksu czyta się od prawej do lewej, sprawia to, że zachodni czytelnik musi początkowo przyzwyczajać się do obcowania z japońskim komiksem.

Charakterystyczne są także same postacie. Ich ogromne, niezwykle ekspresyjne i przykuwające uwagę czytelnika oczy stały się popularne dzięki Osamu Tezuce. Ten uznawany dzisiaj za ojca współczesnej mangi lekarz i rysownik, zapoczątkował ten trend, wzorując się na bohaterach animowanych filmów Walta Disneya. I choć niektórzy artyści odchodzą od tego sposobu portretowania swoich bohaterów, to właśnie ta cecha sprawia, że japoński komiks rozpoznać można już na pierwszy rzut oka.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*