W wielu polskich domach można znaleźć stare banknoty. Czasem ludzie nie zdążyli wymienić starych pieniędzy na nowe, inni po prostu zatrzymywali kilka pamiątkowych egzemplarzy. Dziś wiele z tych banknotów, przekracza swoją pierwotną wartość. Dlatego też choć już są dawno wycofane z obrotu, cały czas generują zyski.
Dla niektórych stare banknoty to nic innego jak po prostu pasja. Zbierają je i kolekcjonują. Inni natomiast podchodzą do tego zupełnie inaczej i w starych banknotach widzą przede wszystkim zysk. Trzeba przyznać, że obecnie niektóre banknoty osiągają naprawdę bardzo wysokie ceny. Wycena polskich banknotów może odbyć się chociażby w skupie. Można je także wycenić oddając je do domu aukcyjnego, gdzie dowiadujemy się jaka jest ich potencjalna wartość rynkowa. Skup srebrnych monet również może okazać się miejscem, w którym wycenią nam nasze numizmaty.
W jaki sposób jednak dokonuje się takiej wyceny? Przede wszystkim bardzo ważny jest ogólny stan zachowania banknotu. Im jest on lepszy, tym wyższą cenę można za niego uzyskać. Poza tym banknoty były drukowane seriami. Pierwsze serie są zawsze najbardziej unikatowe i porządne na rynku kolekcjonerskim. Jeszcze większą popularnością cieszą się banknoty źle wydrukowane bądź też źle wybite monety. One nie trafiały do obiegu, ale ludzie bardzo często je zachowywali. Dziś natomiast takich unikatów się poszukuje. Oczywiście im rzadszy banknot, tym również wyższa jest jego cena. Wiele czynników ma wpływ na to, za ile uda nam się nasz egzemplarz sprzedać.