Aparaty powietrza to specjalne urządzenia, które umożliwiają bezpieczne oddychanie przy niedoborze tlenu w przestrzeniach zamkniętych. Mowa tutaj w szczególności o pożarach (którym towarzyszy toksyczny dym) i wyciekach różnych substancji chemicznych w budynkach prywatnych i obiektach przemysłowych. Takie sprzęty są stosowane bardzo często przez służby ratownicze, a więc przede wszystkim strażaków. Zaliczamy do nich kompresory powietrza i autonomiczne aparaty oddechowe – izolujące, ucieczkowe, oraz o stałym źródle zasilania.
Aparat powietrzny pozwala bezpiecznie ewakuować się z przestrzeni zamkniętej w sytuacji wystąpienia zagrożenia życia spowodowanego wybuchem pożaru albo wyciekiem gazu. Dzięki niemu możliwe jest utrzymanie czynności życiowych do momentu przyjazdu odpowiednich służb ratowniczych i podjęcia przez nie stosownych działań. Większość tego rodzaju sprzętów składa się z (jednego lub kilku) cylindrów zawierających sprężone powietrze, kilkumetrowego węża powietrznego, bębna do jego nawijania, specjalnej maski twarzowej, uprzęży, a także węzła typu Y, pozwalającego na podłączenie dodatkowych urządzeń przeznaczonych do reanimacji.
Oczywiście istnieją różnorodne modele takich aparatów – niektóre są typowo mobilne, inne zaś stacjonarne. Zasada ich działania jest jednak bardzo podobna, a mianowicie dostarczają czyste powietrze do dróg oddechowych, ratując tym samym ludzkie życie. W niektórych budynkach narażonych na wystąpienie wspomnianych niebezpieczeństw umieszcza się też specjalne automatyczne kompresory wyposażone w filtry, pozwalające na szybkie uzupełnienie powietrza we wnętrzu.