Taras to znakomite miejsce do wypoczynku w sezonie letnim. Do jego budowy najlepiej wykorzystać egzotyczne gatunki drewna, które charakteryzują się dużą twardością. Żeby taras prezentował się efektownie, trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu i zamontowaniu zakupionych desek.
Podstawowym narzędziem służącym do przycinania desek tarasowych na odpowiednią długość jest piła. Szybkie i precyzyjne cięcie wzdłuż włókien umożliwiają płatnice. Są to piły o stosunkowo długim ostrzu, wyposażone w duże i ostre zęby. W przypadku potrzeby utworzenia otworów niezbędne będzie skorzystanie z otwornicy. Wykonanie precyzyjnych otworów montażowych umożliwiają również wiertarki ręczne. Żeby ograniczyć ilość strat materiałowych, należy pamiętać o dokonywaniu dokładnych pomiarów przed przystąpieniem do cięcia lub wiercenia. Wyznaczanie linii cięcia znacząco ułatwia kątownik stolarski. Aby uniknąć przesuwania się desek w trakcie ich obróbki, warto sięgnąć po zestaw imadeł. Dobrym rozwiązaniem jest również zakup stołu stolarskiego wyposażonego w przestronny blat i fabrycznie montowane ściski.
Deski przeznaczone na taras powinny być równe i gładkie. Żeby pozbyć się wszelkiego rodzaju zadziorów i nierówności konieczne jest ich wygładzenie. Tego rodzaju czynności wykonuje się strugami do drewna, nazywanymi potocznie heblami. Przed przystąpieniem do prac, trzeba pamiętać o założeniu odpowiedniego ostrza. Warto również wiedzieć, że heblowanie wykonuje się zgodnie z kierunkiem układania się włókien. Ostatnim etapem obróbki deski tarasowej jest jej szlifowanie. Do wykonania tego rodzaju czynności użyć można papieru ściernego o różnej gradacji, a także ręcznej bądź elektrycznej szlifierki. Po oczyszczeniu i odpyleniu powierzchni deski należy ją odpowiednio zaimpregnować, a następnie zamontować na tarasie.