Technologie

Urządzenia pomiarowe do warsztatu elektronika

Urządzenia pomiarowe do warsztatu elektronika
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Urządzenia pomiarowe to niezbędny element w każdej pracowni elektronicznej. Sprawdź, jaki sprzęt będzie Ci potrzebny oraz na jakie kwestie zwrócić uwagę podczas zakupów.

Solidne urządzenia pomiarowe to podstawa

Wiarygodne, dokładne i właściwie dobrane urządzenia pomiarowe są niezbędne w każdym warsztacie elektronicznym. Dlatego przed rozpoczęciem pracy dobrze jest zaopatrzyć swoją pracownię w najpotrzebniejsze przyrządy. Dzięki nim możliwe będzie dokonywanie pomiarów w pożądanym przedziale i uzyskiwanie miarodajnych wyników, które ułatwią prawidłowe ukończenie zaplanowanych zadań.

Na co zwrócić uwagę przy wybieraniu urządzeń pomiarowych?

Przede wszystkim warto wybierać produkty z pewnego źródła, które zostały stworzone przez godne zaufania marki, cieszące się dobrą opinią użytkowników. Bardzo istotne jest także dopasowanie dokładności urządzenia i jego zakresu pomiarowego do swoich potrzeb. W przypadku warsztatów elektronicznych większość tworzonych projektów jest stosunkowo niewielka i precyzyjna, dlatego urządzenia pomiarowe powinny być dokładne, nie muszą natomiast dysponować ogromnym zakresem pomiarowym. Dotyczy to szczególnie przyrządów przeznaczonych do mierzenia wielkości elektrycznych, ale również miar czy wag. Z kolei w przypadku termometrów zakres pomiarowy powinien być większy, zwłaszcza jeśli mają posłużyć do pomiaru temperatury podczas lutowania czy innych prac na gorąco. 

Pomiar wartości elektrycznych

Urządzenia pomiarowe, pozwalające sprawdzać wartości prądowe, są najistotniejszymi przyrządami dla elektronika. Najważniejszymi narzędziami są miernik uniwersalny elektryczny, oscyloskop i generator funkcyjny.

Miernik elektryczny

Mierniki elektryczne pozwalają na mierzenie wartości związanych z prądem. Najwygodniejszym wariantem takiego urządzenia jest multimetr, czyli sprzęt przeznaczony do pomiaru wielu wielkości jednocześnie. Najistotniejsze mierzone wartości to napięcie prądu stałego, natężenie prądu stałego, moc czynna, częstotliwość oraz opór elektryczny, ale często spotyka się też mierniki umożliwiające określenie pojemności elektrycznej, napięcia i natężenia prądu zmiennego oraz indukcyjności. Wiele multimetrów posiada również dodatkowe funkcje, na przykład możliwość pomiaru temperatury albo wbudowany tester baterii, tranzystorów czy diod.

Ważne!

Jeśli jesteś początkującym elektronikiem, wybierz miernik elektryczny z automatycznym doborem zakresu. Pozwoli Ci to uniknąć utrudnień podczas pracy. 

Oscyloskop

Oscyloskop pozwala na badanie zależności między wielkościami elektrycznymi lub innymi wielkościami fizycznymi – najczęściej są to zmiany napięcia i prądu w czasie. Urządzenie wyposażone jest w ekran, na którym ukazane jest graficzne odwzorowanie mierzonych przebiegów.

Generator funkcyjny

Generatory funkcyjne służą do generowania różnych przebiegów napięciowych o wskazanym kształcie i parametrach. Można je wykorzystać na przykład do testowania urządzeń elektronicznych podczas prototypowania lub naprawiania uszkodzonego sprzętu. Generatory funkcyjne często są dostępne z wbudowanym oscyloskopem.

Mierzenie pozostałych wartości

W warsztacie elektronicznym najistotniejsze są wartości prądowe, ale przydatne są także przyrządy pomiarowe, umożliwiające mierzenie innych wielkości fizycznych. Do najistotniejszych narzędzi należą: precyzyjna waga, termometr (najlepiej o dobrej dokładności i sporym zakresie pomiarowym), dokładna suwmiarka oraz miernik oświetlenia, jeżeli zamierzasz pracować nad elementami instalacji oświetleniowej lub innymi źródłami światła, jak diody czy latarki.

Akcesoria do urządzeń pomiarowych

Niezbędnym elementem wyposażenia warsztatu elektronika są również odpowiednie akcesoria do urządzeń pomiarowych, bez których taki sprzęt jest nieraz bezużyteczny. Chodzi przede wszystkim o przewody i sondy wyposażone w odpowiednie końcówki oraz złącza (w większości multimetrów są to wtyki bananowe). W przypadku sond do multimetru najlepiej jest się zaopatrzyć w kable zakończone dwoma rodzajami końcówek: sondami szpilkowymi oraz złączem krokodylkowym. Umożliwi to wygodne mierzenie większości wielkości elektrycznych, a w razie potrzeby również temperatury (jeśli dostępna jest taka funkcja). Innymi niezbędnymi akcesoriami są odpowiednie zasilacze, konieczne do działania większości oscyloskopów i generatorów funkcyjnych.  

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*