Budownictwo i nieruchomości

Na czym polega kłucie swobodne?

Na czym polega kłucie swobodne?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Współcześnie obiekty metalowe wykonuje się z wykorzystaniem różnych metod. Jedną z nich jest kucie swobodne, polegające na odkształcaniu powierzchni materiału za pomocą konkretnych narzędzi, takich jak choćby młoty ręczne i sprężarkowe, prasy hydrauliczne, kleszcze, przecinaki, czy kowadła. Uzyskane w ten sposób elementy charakteryzują się doskonałą wytrzymałością oraz brakiem istotnych wad konstrukcyjnych. Profesjonalne usługi w omawianym zakresie świadczy m.in. ta poznańska firma: https://www.pro-mar.com.pl, która specjalizuje się zwłaszcza w wytwarzaniu rozmaitych odkuwek. 

Kilka kluczowych operacji 

Kucie swobodne jest obecnie najczęściej stosowane przy produkcji jednostkowej, ponieważ tworzenie dedykowanych matryc okazuje się wówczas zupełnie nieopłacalne. Poza tym metoda ta świetnie sprawdza się w procesie wstępnej obróbki plastycznej wlewków, regeneracji narzędzi warsztatowych, wykonywania z wszelkich komponentów zamiennych oraz tworzenia wspomnianych już odkuwek czy prętów stalowych. Podstawową operacją jest w tym przypadku tzw. spęczanie, czyli zwiększanie przekroju poprzecznego danego obiektu kosztem jego wysokości bądź długości. Odbywa się to pod wpływem nacisku automatycznej prasy, ewentualnie ręcznego uderzenia młota. Druga istotna operacja to wydłużanie, które opiera się na zwiększeniu długości określonego przedmiotu w kierunku jednej osi, przy jednoczesnym ograniczeniu przekroju prostopadłego. Tutaj z kolei kluczową rolę odgrywa tradycyjne kowadło dociskowe. Popularne działanie w ramach kucia swobodnego to również dziurowanie. Służy ono zazwyczaj tworzeniu w odkuwkach pożądanych otworów albo wgłębień. Oto pozostałe charakterystyczne czynności:

-gięcie – nadawanie odpowiedniego kształtu bez zasadniczej modyfikacji przekrojów,

-cięcie (jednostronne, dwustronne, trójstronne) – usuwanie mechaniczne odpadów oraz dzielenie materiału bazowego na fragmenty,

-skręcanie – przeważnie w imadle, 

-zgrzewanie – inaczej trwałe łączenie dwóch elementów metalowych w warunkach wysokiej temperatury (około 1300 stopni Celsjusza).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*