Medycyna i zdrowie

Kiedy niezbędna jest korekcja wzroku?

Kiedy niezbędna jest korekcja wzroku?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Przyczyny niedowidzenia

Okuliści alarmują o coraz większym odsetku dzieci walczących z problemem niedowidzenia. Powstająca w krytycznym dla rozwoju dziecka wieku, pomiędzy 6 i 8 rokiem życia, wada polega na zmniejszeniu ostrości widzenia bez przyczyny chorobowej oczodołu, oka, nerwu wzrokowego lub ośrodkowego układu nerwowego. W przypadku zauważenia objawów niedowidzenia u dziecka, należy jak najszybciej reagować, ponieważ niedowidzenie nasila się z wiekiem, a im młodsze jest dziecko nim dotknięte, tym łatwiej ta wada się rozwija. Najczęściej występującymi przyczynami niedowidzenia u dzieci są ograniczenie używania jednego oka, różnowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm oraz jednostronny zez. W rzeczywistości, niedowidzenie jest skutkiem tłumienia bodźców wzrokowych w korze mózgowej, co z kolei wynika z dostarczania do mózgu ostrego obrazu z jednego oka i nieostrego z drugiego. W każdym wypadku, należy niezwłocznie rozpocząć leczenie.

Leczenie niedowidzenia

Wprowadzenie konkretnej terapii w leczeniu niedowidzenia zależy od przyczyny powstania wady. Wszystkie rodzaje leczenia charakteryzuje jednak całkowite lub częściowe zasłanianie oka zdrowego. Chodzi w tym o doprowadzanie do mózgu sygnałów odbieranych przez oko, które widzi nieostro. Poza tym, leczenie u dzieci sprowadza się do noszenia przepisanych okularów lub soczewek kontaktowych. Leczenie nieinwazyjne możliwe jest u dzieci do dziesiątego roku życia. Rozpoczęcie leczenia w późniejszym wieku nie daje znaczącej poprawy, a niedowidzenie utrzymuje się.

Leczenie zabiegowe

W zdrowym, ostro widzącym oku rogówka załamuje promienie świetlne w taki sposób, żeby skupiały się one na siatkówce. Nieostrość obrazu w przypadku krótkowzroczności lub dalekowzroczności jest wynikiem skupiania się promieni świetlnych przed lub za siatkówką. Jeżeli to wada wzroku (zwykle różnica trzech dioptrii w ostrości widzenia między prawym i lewym okiem) jest przyczyną niedowidzenia, skuteczną metodą leczenia w wieku dorosłym będzie laserowa korekcja wzroku, która polega na zmianie kształtu rogówki w taki sposób, aby przechodzące przez nią promienie świetlne skupiały się dokładnie na siatkówce. Zmiana krzywizny rogówki sterowana jest przez komputer, zabieg trwa kilkanaście minut, jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny, a przede wszystkim daje długotrwałe efekty. W przypadku niedowidzenia, laser pozwala skorygować ostrość widzenia do najwyższej możliwej do uzyskania dla oka. Ważna w tym przypadku jest poprawna kwalifikacja pacjenta do zabiegu, określona na podstawie testów obuocznych i współpracy między obiema gałkami ocznymi.

Leczenie chirurgiczne

W przypadku niedowidzenia, do zabiegu chirurgicznego kwalifikuje zez jednostronny, jako przyczyna wady. Zez jest chorobą oczną, charakteryzującą się nierównoległym ustawieniem gałek ocznych. Jeżeli tylko jedno oko zezuje, drugie zaś ustawione jest prawidłowo, obraz z oka zezującego będzie tłumiony przez mózg, co jest przyczyną niedowidzenia. Ponieważ przyczyną zeza jest nieprawidłowa praca mięśni odpowiadających za ruchy gałek ocznych, u dorosłych jedynym wyjściem jest jak najszybciej przeprowadzony zabieg chirurgiczny. Zależnie od typu schorzenia, które rozpoznaje strabolog, operacje zeza mają na celu osłabienie lub wzmocnienie niektórych mięśni poruszających okiem. Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym i jest bezbolesny. Ostateczne efekty zabiegu pacjent może zauważyć po siedmiu tygodniach od jego wykonania. W przypadku osób, które chorują na zeza od wielu lat, może się okazać, że konieczne jest przeprowadzenie kolejnej operacji – gałki oczne mogą się ponownie ustawić w niewłaściwej pozycji, do której są przyzwyczajone mięśnie gałkowe. Zez pooperacyjny ma zwykle inny kąt, niż przed zabiegiem. Może się zmienić również jego kierunek.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*