Pieniądze i biznes

Jak urządzić biuro?

Jak urządzić biuro?

Luca Sammarco/pexels.com

Potrzebujesz ok. 7 min. aby przeczytać ten wpis

Biuro to pomieszczenie, w którym spędzamy kilka, a często nawet i kilkanaście godzin dziennie, warto więc zadbać, by było urządzone w sposób ergonomiczny i estetyczny. Zresztą nie od dziś wiadomo, że dobrze zaaranżowana przestrzeń do pracy potrafi znacznie podnieść naszą wydajność i kreatywność, a odpowiednio dobrane kolory pomogą nam się skupić. Jak więc się do tego zabrać? Co musi się znaleźć w biurze, by uczynić z niego idealne miejsce do pracy? W tym artykule dowiesz się wszystkiego, czego potrzebujesz, by zamienić zwykłe pomieszczenie w funkcjonalną przestrzeń biurową.

Aranżacja biura – kolorystyka

Niezależnie od tego, czy prowadzimy własną działalność i mamy biuro w domu, czy też przyszło nam zająć się urządzaniem pomieszczeń dla pracowników w biurowcu, zacząć powinniśmy od wyboru palety kolorów. Najlepiej zdecydować się na neutralne barwy. Postawmy raczej na beż, szarość, przełamaną biel. Te wybory mogą się wydawać nudne i asekuracyjne, ale pamiętajmy, że w biurze swobodnie mają czuć się zarówno pracownicy, jak i klienci czy interesanci, a intensywne kolory nie każdemu przypadną do gustu. Zresztą nie tylko o gust się tu rozchodzi – barwy też mają moc wywoływania rozmaitych emocji i tak na przykład czerwony może być przyczyną rozdrażnienia u klientów i w ten sposób utrudniać nam zawieranie korzystnych umów, a z kolei żółty, choć sprzyja kreatywności, potrafi wywołać nadmierne pobudzenia, wprowadzając chaos do pracy. Miejmy więc tego świadomość. Poza tym stonowane barwy wyglądają po prostu bardziej profesjonalnie, nie rozpraszają i nie przyciągają zbędnej uwagi.

Warto też pamiętać, że im mniej dostępu do światła dziennego, tym jaśniejsze powinny być ściany – w zbyt ciemnym pokoju szybko staniemy się senni i trudniej będzie nam się skoncentrować na zadaniach do wykonania. Wybierając jasne barwy, nie tylko rozjaśnimy i przy okazji optycznie powiększymy wnętrze, ale także zaoszczędzimy nieco na rachunku za oświetlenie, bo światło słoneczne będzie nam służyło dłużej każdego dnia.

Oświetlenie biura

Jeśli zadbaliśmy o to, by kolor ścian odbijał jak najwięcej światła z zewnątrz, to już zrobiliśmy dużo dla prawidłowego oświetlenia w swoim biurze. Jednak zimą, jesienią i wczesną wiosną to może nie być wystarczające, a i w biurze domowym często praca wre do późnych godzin wieczornych. Wtedy musimy jeszcze zadbać o odpowiednie rozmieszczenie lamp i innych punktów świetlnych. Oczywiście najważniejszy jest obszar wokół komputera – to od lampy na biurku przy monitorze będzie zależało zdrowie naszych oczu. Zbyt ciemne miejsce pracy jest przyczyną bólu głowy, zmęczonych oczu i ogólnego pogorszenia samopoczucia, nie można więc lekceważyć tego aspektu. Oświetlenie w biurze można podzielić na trzy kategorie:

  • oświetlenie ogólne, czyli takie, które oświetla całe pomieszczenie lub spory jego obszar (za pomocą np. lampy sufitowej)
  • oświetlenie punktowe – obejmujące tylko niewielki fragment miejsca do pracy, jak biurko czy monitor komputera
  • oświetlenie typu mieszanego, składające się jednocześnie z dużego oświetlenia, jak i małych punktów świetlnych.

Najczęściej natężenie światła ogólnego nie jest wystarczające, nie dociera też do każdego z biurek w takim samym stopniu, jeśli stanowisk pracy we wnętrzu jest więcej. Z tego względu na każdym biurku powinna stać jeszcze dodatkowa lampa. Dobrze sprawdzą się takie z jasnym, białym światłem i żarówkami LED, które skutecznie imitują barwę światła dziennego. W ten sposób komfort pracy będzie optymalny. Jest to szczególnie ważne przy wielogodzinnym wpatrywaniu się w monitor. Pamiętajmy też, że najlepsze do pracy jest światło słoneczne, najbardziej naturalne dla ludzkiego oka, dlatego ustawmy stanowiska tak, by padało na nie jak najwięcej słońca w ciągu dnia.

Meble do biura

Meble do biura to najważniejszy element wyposażenia. Nie sposób przecież pracować „na kolanie”, siedząc na niewygodnym krześle i przy niedopasowanym biurku. Jednak ergonomia w biurze to nie tylko wygoda, ale przede wszystkim zdrowie. Źle dobrane fotele i meble o nieprzemyślanych wymiarach są częstą przyczyną takich dolegliwości jak bóle pleców, kolan czy karku, co może prowadzić w przyszłości do poważniejszych schorzeń wymagających interwencji fizjoterapeuty. Dlatego warto poświęcić dłuższą chwilę na zastanowienie się, czego oczekujemy od mebli biurowych.

To, na jakie krzesła i fotele biurowe się zdecydujemy, zależy w znacznej mierze od tego, ile czasu poświęcamy dziennie na pracę z nimi. Jeśli spędzamy na nich jednorazowo do dwóch godzin, po czym następuje przerwa na pracę w terenie lub w ruchu, wtedy wystarczy, że zadbamy o odpowiednie podparcie lędźwiowej części kręgosłupa, regulowaną wysokość siedzenia i wygodne podłokietniki. Przydatna będzie też obrotowa podstawa. Jeśli natomiast zdarza nam się siedzieć w miejscu przez kilka godzin ciągiem, wtedy musimy zwrócić uwagę na możliwość zmiany kąta odchylenia oparcia i zablokowania go w wybranej pozycji. Głębokość siedziska powinna być tak dobrana, by użytkownik wsunięty do oparcia ciągle miał kilka centymetrów przerwy między siedziskiem a kolanami, natomiast dobrze wyregulowana wysokość to taka, przy której stopy mogą całą powierzchnią stać na podłodze, a jednocześnie siedzisko nie uciska ud. Jeśli wyposażamy biuro na własną rękę, ergonomiczne krzesła biurowe szczecin zapewni nam bez problemu – wystarczy wybrać się do najbliższego salonu meblowego i ewentualnie poprosić obsługę o pomoc w doborze krzesła.

Biurko to kolejny ważny element dobrze wyposażonego biura. Wśród cech, na które powinniśmy zwrócić uwagę, jest przede wszystkim jego wysokość. Przy pracy z komputerem najwygodniej jest, gdy klawiatura znajduje się mniej-więcej na tym samym poziomie, co podłokietniki fotela, natomiast monitor powinien być na wysokości oczu. Takie rozwiązanie zapobiega garbieniu się, jest najkorzystniejsze dla kręgosłupa i karku. Dla komfortu pracy przydadzą się także szuflady, w których pochowamy wszystkie przedmioty zbędne w danym momencie – pozwoli to zachować porządek na blacie i skupić się tylko na bieżących sprawach.

Biuro jednak jest nie tylko dla pracowników; musimy pamiętać także o wszelkiego rodzaju interesantach, których będziemy podejmować. Dla nich nie są wymagane specjalistyczne fotele biurowe, jednak każdy, kto brał udział w jakichkolwiek negocjacjach czy spotkaniach biznesowych, wie, że wygodne krzesło znacznie podnosi komfort takich rozmów i wręcz ułatwia podejmowanie decyzji. Dlatego warto mieć w każdym biurze chociaż kilka krzeseł specjalnie do tego przeznaczonych. Nie muszą (a czasem nawet nie powinny) być obrotowe – sprawdzą się zwykłe, proste krzesła na czterech nogach, z miękkim obiciem, wyprofilowanym oparciem i podłokietnikami. Jeśli chcemy postawić na znaną markę i sprawdzone modele, krzesło ton będzie strzałem w dziesiątkę – meble tej marki cieszą się dużą popularnością, będą więc bezpiecznym wyborem.

Dekoracje do biura

Przestrzeń biurowa ma stwarzać wrażenie profesjonalizmu, nie warto więc przesadzać z dekoracjami. Ale nikt nie powiedział, że musimy pracować w ascetycznych warunkach pozbawionych jakichkolwiek ozdób! Dobrą dekoracją, a jednocześnie potwierdzeniem jakości naszej działalności, będą wszelkiego rodzaju statuetki i nagrody – w nienachalny sposób podkreślą nasze zasługi i jednocześnie wypełnią pustkę na komodach i szafkach. W każdym biurze sprawdzą się także dekoracje w postaci roślin. Będą one punktami, na których pracownicy mogą zawiesić oko i dać odpocząć zmęczonemu wzrokowi, a także zwiększą wilgotność powietrza i wprowadzą odrobinę świeżości do formalnego stylu wnętrza.

Biuro to pomieszczenie, które w tygodniu zamienia się w drugi dom. Warto więc zadbać, by było wygodne i urządzone z klasą. W takich warunkach praca jest przyjemniejsza, a my sami – bardziej wydajni.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*