Technologie

Jak dobrać laptopa do swoich potrzeb?

Jak dobrać laptopa do swoich potrzeb?
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Zakup laptopa to często niemały wydatek. Gdy już decydujemy się go podjąć, chcemy jak najlepiej zainwestować nasze pieniądze. W tym celu trzeba dokonać trafnego wyboru, tak by urządzenie było jak najlepiej dostosowane do naszych potrzeb. Nie jest to łatwe, ponieważ na rynku znajdują się tysiące przenośnych komputerów, a każdy oferuje coś innego. Jeśli chodzi o zróżnicowanie cen, to ono również potrafi doprowadzić do bólu głowy. Dlatego przygotowaliśmy ten poradnik, w którym postaramy się znaleźć metodę na trafny wybór sprzętu komputerowego dla siebie.

Do użytku domowego

Zacznijmy więc od tego, co chyba interesuje największą rzeszę czytelników, czyli wybór laptopa do domu. Taki sprzęt powinien charakteryzować się pewnymi określonymi parametrami, o czym za chwilę. Najpierw jednak trzeba się zastanowić, do czego konkretnie będziemy naszego komputera używać. Jeśli ma to być przede wszystkim przeglądanie internetu, oglądanie filmów czy słuchanie muzyki, to nie musimy się mocno skupiać na przykład na karcie graficznej. Ważny będzie za to duży ekran z wysoką rozdzielczością. Polecić można tutaj minimum 15 cali oraz Full HD, czyli 1920 na 1080 punktów. Dzięki temu dojrzymy wszelkie szczegóły na filmach, a jednocześnie będzie się nam wygodnie czytało tekst. Procesor powinien mieć przynajmniej dwa rdzenie, jego prędkość optymalna to około 3.0 GHz. Minimalna ilość pamięci operacyjnej, by wszystko działało szybko i sprawnie to 4 GB.

Jeżeli natomiast sprzęt ma być wykorzystywany także do grania, to trzeba wziąć pod uwagę laptopy z nieco innymi parametrami. Przede wszystkim nie wystarczy zwyczajna zintegrowana karta graficzna, którą znaleźć można w znakomitej większości komputerów przenośnych. Musimy pokusić się o wersję z kartę dedykowaną, która powinna posiadać przynajmniej 1 GB własnej pamięci wideo. Trzeba też wybrać szybszy procesor, bardziej odpowiednią wersją byłaby tutaj 4-rdzeniowa, dysponującą prędkością przynajmniej 3.50 GHz, można pokusić się nawet o 4.0 GHz. Także ilość pamięci RAM powinna być nieco większa, warto wybrać komputer mający przynajmniej 8 GB i możliwość rozszerzenia w przyszłości. Dzięki temu za kilka lat, gdy na rynku pojawią się bardziej wymagające gry, będzie można łatwo wykonać ulepszenie już posiadanego laptopa. Jeśli chodzi o ekran, to tutaj również im większy tym lepszy, a rozdzielczość Full HD jest optymalna. Warto zastanowić się nad dyskiem twardym typu SSD, ponieważ są one wyjątkowo szybkie i pozwolą na komfortowe użytkowanie sprzętu bez najmniejszych zacięć.

Laptop do pracy

Jeżeli natomiast sprzęt ma nam służyć w pracy, to potrzebujemy zupełnie innego zestawu parametrów. Zależnie od wykonywanego zajęcia, konfiguracje będą się znacznie różnić. Na początku weźmy standardowe zadania, takie jak tworzenie dokumentów z wykorzystaniem popularnego oprogramowania biurowego. Mogą to być pliki tekstowe, arkusze kalkulacyjne, prezentacje multimedialne, bazy danych i tak dalej. W takim przypadku wystarczy nam konfiguracja podobna, jak w przypadku laptopa domowego niewykorzystywanego do gier. Czasami jednak praca wymaga od nas częstych wyjazdów na delegacje, gdzie posiadanie przy sobie komputera przenośnego jest niemalże niezbędne. Wtedy dobrze jest mieć sprzęt możliwie najlżejszy, oraz z bardzo wydajną baterią, a także systemem szybkiego ładowania. Takie laptopy potrafią w krócej niż godzinę naładować się do poziomu 80%, gdy początkowo akumulator był prawie pusty. Warto również wziąć wersję z nieco mniejszym ekranem, np. 13 lub 14 cali. Dzięki temu wymiary całego urządzenia będą mniejsze, łatwiej będzie spakować je do dowolnej walizki czy plecaka.

Inaczej wygląda sytuacja, jeśli komputer ma służyć inżynierowi bądź grafikowi. Ci często pracują w środowisku 3D, wobec tego potrzebna będzie mocna dedykowana karta graficzna. Nie może to być jednak taka sama konstrukcja jak te, które pojawiają się w laptopach do użytku w domu. Tutaj będzie bowiem zupełnie inaczej wykorzystywana, głównym jej zadaniem będzie wspomaganie procesora i pamięci operacyjnej w renderingu 3D. Pozostałe komponenty też muszą być mocniejsze. Centralna jednostka obliczeniowa powinna mieć minimum 4 rdzenie lub więcej, a prędkość 4.0 GHz to absolutne minimum. Optymalna ilość pamięci RAM to 16 GB, oczywiście z możliwością podwojenia w przyszłości. Nie obejdzie się też bez dużego ekranu, którego przekątna to minimalnie 15 cali. Rozdzielczość Full HD powinna spokojnie wystarczyć, aczkolwiek przy obrabianiu bardzo szczegółowych projektów przyda się nawet 4K. Dzięki temu będzie możliwość dojrzenia najmniejszego punktu na monitorze, co ma niebagatelne znaczenie dla szybkości pracy i wygody operatora. Jeśli sprzęt będzie używany na zewnątrz, np. w czasie podróży służbowych, ekran musi odznaczać się też dobrą jasnością i kontrastem. Przyda się też powłoka anty-refleksyjna.

Jak mogliśmy się przekonać, dobór laptopa do konkretnego zastosowania nie jest łatwy. Trzeba wziąć pod uwagę mnóstwo różnych parametrów, z których każdy ma dużą wagę. Przed zakupem dokładnie przejrzyjmy konfigurację różnych modeli, możemy to uczynić na przykład na poniższej stronie: https://www.cebit.pl/. Jeżeli wciąż się wahamy, lub po prostu nie wiemy co konkretnie będzie nam potrzebne, skorzystajmy z pomocy sprzedawcy. W przypadku sklepów internetowych wystarczy zadzwonić do konsultantów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*