Technologie

Energooszczędne rozwiązania do mieszkania

Energooszczędne rozwiązania do mieszkania
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Na przestrzeni ostatnich lat mamy do czynienia z nieustannie rosnącymi rachunkami za energię elektryczną, wodę czy ogrzewanie. Z tego względu coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie w mieszkaniu pewnych konkretnych rozwiązań energooszczędnych, które nie dość, że pozwalają sporo zaoszczędzić, to na dodatek są przyjazne dla środowiska. Znakomitym przykładem jest choćby zastąpienie tradycyjnych żarówek wersjami LED-owymi. Zawsze sprawdzonym miejscem ich zakupu jest hurtownia elektryczna Radom jest miastem, w którym od dłuższego czasu funkcjonuje jeden z najlepiej wyposażonych tego typu obiektów w naszym kraju.

Szczelne okna, dobra wentylacja i właściwe urządzenia grzewcze to gwarancja sukcesu

W energooszczędnym mieszkaniu powinny zostać przede wszystkim zamontowane szczelne okna, które uniemożliwiają ciepłu wydostawanie się z pomieszczeń, a jednocześnie stanowią skuteczną barierę dla chłodnego powietrza z zewnątrz. Zdecydowanie najbardziej optymalnym wyborem są okna dwu- lub trzyszybowe drewniane z poszyciem aluminiowym i profilami wypełnionymi specjalną pianką EPS, ponieważ współczynnik przenikalności ciepła wynosi w nich od 0,8 W/(m2·K) w dół. Wiele dostępnych na rynku modeli posiada dodatkowo ramkę ze stali nierdzewnej (ewentualnie tworzywa sztucznego), która w jeszcze większym stopniu redukuje utratę ciepła. Tego typu konstrukcja odznacza się wyjątkowo wysoką izolacyjnością.

Kolejnym efektywnym rozwiązaniem energooszczędnym jest zainstalowanie w mieszkaniu wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z tzw. rekuperatorem, czyli odzyskiem ciepła. Dzięki niej do wnętrz dostarczane jest świeże i przefiltrowane powietrze z zewnątrz, a jednocześnie usuwane powietrze zużyte, charakteryzujące się sporą zawartością dwutlenku węgla. Do wymiany takiej dochodzi przez okrągły rok – i to bez konieczności otwierania okien. Nie można też zapomnieć o wyborze odpowiednich urządzeń grzewczych. Najlepsze są źródła w postaci kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła (pobierających ciepło z otoczenia – gruntu, wody albo powietrza) oraz pieców akumulacyjnych (gromadzących energię w nocy, w trakcie obowiązywania tańszej taryfy za prąd), ponieważ pozwalają zaoszczędzić nawet do 70% w skali roku. 

Pozostałe skuteczne metody na obniżenie rachunków 

Jeśli naszym celem jest stworzenie w pełni energooszczędnego mieszkania, powinniśmy koniecznie zamienić wszystkie normalne żarówki na wersje LED, gdyż zużywają one do 85% mniej energii, a na dodatek działają wielokrotnie dłużej. Dodajmy, że wytwarzają przy tym identyczną ilość światła. Dzięki ich zastosowaniu w okresie np. 15 lat jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych (w przypadku 10 sztuk). Pamiętajmy również o tym, aby dostosować moc oświetlenia do rozmiarów i przeznaczenia danego wnętrza. Mocniejsze źródła zamontujmy więc w kuchni czy łazience (lampy i oprawy emitujące jasne światło o białej lub niebieskiej barwie), słabsze zaś w korytarzu, salonie i garderobie (światło o barwie żółtej). Jeśli chcemy kupić dobre żarówki LED, duży wybór oferuje hurtownia elektryczna Zielona Góra jest jednym z wielu miast, w których działa kilka tego rodzaju punktów.

Oprócz tego warto zaopatrzyć się w sprzęt AGD (lodówkę, pralkę, zamrażarkę, zmywarkę itp.) o najwyższej klasie energetycznej, czyli A+++. Są to bowiem urządzenia odznaczające się zdecydowanie najmniejszym zużyciem energii, co pozwala nie tylko zaoszczędzić, ale również zadbać o środowisko naturalne. Najlepiej, jeśli lodówka będzie wyposażona w funkcję „wakacje” (mniejsza moc w razie naszej dłuższej nieobecności w mieszkaniu), natomiast pralka – w tryb ekspresowy (trzy krótkie cykle – pranie, płukanie i wirowanie). Ostatnim ciekawym rozwiązaniem jest wymiana zwykłych baterii umywalkowych na wygodne modele elektryczne (bezdotykowe), działające na tzw. fotokomórkę. Do tej pory były one kojarzone głównie z galeriami handlowymi czy kinami, ale od jakiegoś czasu cieszą się popularnością także w domach prywatnych. W ten sposób obniżymy koszty zużycia wody nawet o 75%.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*